Sprzedaj Samochód! z Proskupaut.pl to proste i przyjemne!

image

Wypełnij Formularz

Zgłoś nam chęć sprzedaży swojego samochodu za pomocą specjalnie przygotowanego formularza kontaktowego lub po prostu zadzwoń do nas.

image

Zapoznaj się z ofertą

Jeśli wypełniłeś formularz odczekaj 1h a następnie sprawdź e-maila – znajdziesz tam ofertę zakupu Twego pojazdu przygotowaną przez rzeczoznawcę.

image

Jeśli oferta Tobie odpowiada wyślij do nas e-maila lub zadzwoń. Możesz umówić się na spotkanie w jednaj z naszych siedzib: Wrocławiu, Poznaniu, Gliwicach, Katowicach, Łodzi lub dowolnym miejscu. Nasz konsultant przyjedzie do Ciebie z gotówką

 

Obowiązki kupującego i sprzedawcy podczas sprzedaży samochodu

W transakcji sprzedaży samochodu uczestniczą dwie strony — kupujący oraz sprzedający. Zarówno osoba sprzedająca jak i nabywająca pojazd jest zobowiązana do załatwiania kilku formalności. W tym celu należy się udać do trzech różnych instytucji. Jest to Urząd Skarbowy, Wydział Komunikacji oraz Zakład Ubezpieczeń. Warto pamiętać, że w Polsce ubezpieczenie OC, czyli „Odpowiedzialność Cywilna”, jest obowiązkowym ubezpieczeniem i obejmuje każdego posiadacza samochodu, który chce go aktywnie użytkować.

 

 

Pierwszy krok — Urząd Skarbowy

Pierwszym krokiem dla obu stron transakcji jest udanie się do Urzędu Skarbowego. W większości przypadków jednak, tylko kupujący udaje się do tej instytucji. Ma to na celu obliczenie oraz odprowadzenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Konieczne jest posiadanie umowy podpisanej przez obie strony, na której widnieją niezbędne dane osobowe. Najczęściej strony ustalają, że podatek od transakcji opłacany jest przez kupującego. Jednocześnie, prawo dopuszcza obciążenie podatkiem także sprzedającego. Wówczas sprzedawca ponosi pewne koszty związane ze sprzedażą pojazdu. W umowie konieczne jest określenie, która strona opłaca podatek, bądź czy opłacają go na przykład obie strony. Wysokość podatku stanowi 2% wartości rynkowej samochodu, przy czym wartość ta obliczana jest zarówno pod kątem miejsca zamieszkania, jak również marki i modelu samochodu, rocznika, stanu technicznego, a nawet stopnia zużycia pojazdu. To uczestnicy transakcji zobowiązani są do ustalenia rynkowej wartości pojazdu, niemniej jednak Urząd Skarbowy samodzielnie odnosi się do wartości rynkowej samochodu. Na zapłacenie podatku oraz złożenie deklaracji PCC-3 strony mają 14 dni. Z podatku zwolnione są osoby niepełnosprawne, kupujące samochód na własny użytek oraz Ci, którzy odprowadzają podatek VAT, czyli podatek od towarów i usług. Opłacie nie podlegają także samochody, których wartość nie przekracza 1000 PLN.

 

Krok drugi — Wydział Komunikacji

Do Wydziału Komunikacji udaje się zarówno sprzedający jak i kupujący. Ten pierwszy zgłasza sprzedaż samochodu, wyrejestrowuje pojazd i nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez kupującego. Kupujący natomiast ma 30 dni na zarejestrowanie samochodu. W tym celu musi on posiadać umowę kupna-sprzedaży pojazdu, bądź umowę darowizny, fakturę lub rachunek, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym, kartę pojazdu oraz ważną polisę OC. Musi również posiadać ważny dowód osobisty.

 

Krok trzeci — Zakład Ubezpieczeń

Sprzedający jest zobowiązany w ciągu 30 dni poinformować dotychczasowego ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu. W przypadku, gdy polisa została opłacona po sprzedaży samochodu, konieczne jest również dostarczenie kopii umowy kupna-sprzedaży, faktury lub innego dokumentu wiążącego. W przypadku braku powiadomienia o sprzedaży samochodu, były właściciel pojazdu będzie zmuszony opłacić II ratę składki ubezpieczeniowej. Kupujący natomiast musi podjąć decyzję o pozostawieniu polisy OC w dotychczasowym zakładzie ubezpieczeń, bądź o zmianie dotychczasowego ubezpieczyciela. W drugim przypadku, kupujący ma 30 dni od daty zakupu na powiadomienie ubezpieczyciela o kupnie samochodu. Konieczne jest w tym czasie pisemne wypowiedzenie umowy dotychczasowemu ubezpieczycielowi. W przypadku przedłużenia polisy, należy poinformować o tym dotychczasowy Zakład Ubezpieczeń oraz podpisać stosowną umowę z ubezpieczycielem.

 

Sprzedaż i kupno nowego samochodu wiążą się z szeregiem formalności, które muszą zostać spełnione. Jednocześnie niedopilnowanie ich, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które często są bardzo duże. Szczególnie istotne jest zapewnienie ciągłości ubezpieczenia samochodu oraz jego wyrejestrowanie i zarejestrowanie. Niezarejestrowany samochód nie może prawnie uczestniczyć w ruchu drogowym. Należy pamiętać, że podatek od sprzedaży samochodu nie jest podatkiem do którego fiskus wzywa sprzedającego bądź kupującego. Niemniej jednak niedopilnowanie tego obowiązku zakończy się windykacją i ściągnięciem stosownego podatku wraz z odsetkami.

 

Proskupaut.pl – to profesjonalny skup aut oferujący skup samochodów za gotówkę na terenie miasta Wrocław ale także na terenie całej Polski. Nasze oddziały znajdziesz także w Łodzi, Katowicach, Poznaniu czy Warszawie. Sprzedając samochód w naszym auto skupie wszelkie formalności związane ze sprzedażą auta wykonają nasi pracownicy. Sprzedajesz samochód od ręki za gotówkę i nie musisz się o nic martwić!

Informacje dla sprzedających

 

 Skup samochodów prowadzi:

  • Skup aut wszystkich marek za gotówkę
  • Skup aut używanych oraz prawie nowych
  • Samochodów zarejestrowanych w Polsce
  • Kupujemy auta nie starsze niż rok 1998 r.
  • Kupujemy także auta luksusowe
  • Pracujemy od godz. 9.00 do 18.00
  • BEZPŁATNA WYCENA ONLINE